آشنایی با کتاب قلاب(به قلاب آویخته)

آشنایی با کتاب قلاب (به قلاب آویخته)

اگه بدنبال یه کتاب متفاوت در زمینه بازاریابی اینترنتی هستید و علاقه مند به قالب های جدید هستید مطالعه کتاب قلاب میتونه خیلی براتون جذاب باشه.

کتاب قلاب که در لیست پر فروش ترین کتابهای آمازون قرار داره از یه تکنیک طلایی برای فروش حرف میزنه که دست و پای مخاطب رو میبنده و باعث میشه بدون هیچ هزینه تبلیغاتی یه محصول خاص رو بارها بفروشند و هیچ نگرانی بابت کاهش سود خودشون باشند چون محصولی دارند که مشتری بهش عادت کرده…

در اکثر کتاب های بازاریابی در باره این مساله بحث و گفتگو میشه که چطور محصولی تولید کنیم که مشتری ما اون رو بخره و ما سود بیشتری کنیم.

در کتاب قلاب یا هوک نظریه جدیدی ارائه میشه.ابتدا مشتری رو به محصول ویا خدمات خودت عادت بده و بعد منتظر باش تا مشتری دنبال شما بیاد نه شما به دنبال مشتری بگردید!!!

دقیقا مثل شخصی که اعتیاد پیدا میکنه و از یه جایی به بعد دیگه فروشنده نگران فروش افیون خودش نیست بلکه این شخص هست که بدنبال عرضه کننده میگرده و با هر قیمتی حاضره که اون تسکین دهنده رو خریداری کنه.

گرچه خیلی از بزرگان بازاریابی اصل عادت دادن مردم و معتاد کردن افراد به یه محصول رو برای افزایش فروش اون امری غیر اخلاقی و غیر انسانی میدونند….

 

کتاب Hooked که با نام “قلاب” و “به قلاب آویخته” در ایران شناخته می‌شه و به بررسی چگونگی ساخت محصولاتی با قابلیت تبدیل به عادت می‌پردازه ، و از مجموعه کتبی است که مطالعش هر خوانندۀ علاقه‌­مند به مباحث کسب­‌و­‌کاری را به وجد میاره….

Eric Ries، نویسندۀ کتاب معروف The Lean Startup (استارتاپ ناب) در این مورد می‌گوید:

“هرکسی که به درگیر کردن مشتریان با محصولش اهمیت می‌دهد باید این کتاب را بخواند.”

 

مدل قلاب:

مدل قلاب (Hooked) به ترتیب شامل مراحل تحریک (Trigger)، اقدام و عمل (Action)، پاداش­‌های متنوع (Variable Reward) و سرمایه­‌گذاری (Investment) است.

جهت چرخش و توالی مراحل مثل یک قلاب ماهی­گیری، طوری تدوین شده که در نهایت طعمه رو به دام بیاندازیم و راه خروج را برای او سخت کنیم (استفاده از تکنیک عادت برای فروش یه محصول !!!)

اینکه ما بصورت روزانه داریم از گوگل، اینستاگرام، تلگرام و چیزهای اینچنینی، بدون تامل و تفکر زیادی، استفاده کنیم، یعنی به اونها عادت کردیم.

شرکت های هوشمند، به جای صرف هزینه های زیاد برای تبلیغات ، برای عادت سازی مخاطب برنامه ریزی می کنیم.

هر محصولی قابلیت تبدیل به عادت را ندارند.

مثلاً کسی که سالی یکبار یک محصول خاص رو می خره، قطعا به اون عادت نداره…

ولی کسی که هر روز از جستجو گر گوگل استفاده می کنه، و نمی تونه به بینگ یا جستجوگر دیگری نقل مکان کنه ، چون به اونها عادت کرده ایم.

امیدوارم این کتاب متفاوت رو تهیه کنید و از مطالبش بهره کافی رو ببرید.

شاد و موفق باشید.

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *